Balkon Dekorasyon Önerileri

06.09.2020
1.733
Balkon Dekorasyon Önerileri

Sıcak ve ılıman iklime sahip bütün bölgelerin mimari yapısında balkonun çok ayrı bir yeri ve önemi vardır. Kuzey Avrupa ülkeleri gibi soğuk iklimlere sahip olan bölgelerde dahi süs için bile olsa balkon bölümü yer alır. Bizim ülkemizde ise balkonlar farklı bir yaşam alanlarıdır. İlkbaharın gelmesi ile birlikte bahar kokusunu solumak isteyen bütün herkes balkona koşar. Şehir merkezinde dahi olsa, balkon dış dünyaya açılma, doğa ve gökyüzü ile bir şekilde bağlantı kurma aracıdır.

Özellikle Ege ve Akdeniz bölgelerinde yoğun sıcaklarda balkondan içeri girmeyen, tüm yazı balkonlarda, teraslarda geçiren insanlar var. Durum bu denli olunca da bu evlerin balkon dekorasyonu en az evin iç dekorasyonları kadar elzem bir hale gelir. Biz de sizler için modern balkon dekorasyon fikirleri ve önerileri hakkında geniş çapta bir yazı hazırladık. Bu fikirleri ve önerileri, küçük büyük ayırt etmeden tüm balkon tarzlarında uygulayabilirsiniz.

Balkon Dekorasyon Ürünleri

Balkon dekorasyon ürünleri içinde en önemli yeri çiçekler ve saksılar kaplıyor. Şehir içindeki hayatımızda bütün gün kapalı dairelerin içerisinde beton görmekten sıkıldığımız için en azından balkonda birkaç adet çiçek, yeşillik görmek her insana iyi gelir. Eğer balkonunuz ufak ve darsa asılabilir saksıları, eğer balkonunuz yeterince büyükse büyük saksı bitkilerini tercih edebilirsiniz. Çiçek ve bitkilerden sonra ise oturma grubu gelir. Balkon ve teras dekorasyonundaki en elzem ürünlerden biri olan oturma grupları, tamamen balkonun nitelikleri ve evin bulunduğu konuma göre değişir. Büyük minderli ya da hasır gibi çeşitli özelliklere sahip oturma gruplarından uygun olanı tercih edebilirsiniz. Oturma grubundan sonra ise farklı balkon süsleme ürünleri gelir. Bu aksesuarları ister kendiniz yapabileceğiniz gibi aksesuar dükkanlarından da satın alabilirsiniz.

Balkon Süsleme Sanatı

Balkon süsleme, balkonun geniş uzunluğuna ve fiziksel niteliklerine göre değişir. İçerisine büyük bir hasır bahçe grubu oturma seti yerleştirebileceğiniz gibi iki sandalye bir masanın dahi zor yerleştirileceği bir balkon da olabilir. Tercih ettiğiniz oturma grubu balkonun imajını ve havasını etkiler. Diğer aksesuarları bu imaja göre tercih etmeniz gerekebilir. Yani büyük minderli sıradan bir bahçe oturma grubunu yine bu tarz sıradan aksesuarlar ile tamamlayabilirsiniz. Işıklandırmasından çiçeklerine değin her şey birbiri ile uyum içerisinde olmalıdır.

 

 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.