Banyo Nasıl Süslenir?

06.09.2020
1.241
Banyo Nasıl Süslenir?

Yaşanılan mekanlar, eşyalarla kendini göstermekte, içindeki insanlarla ruhunu bulabilmektedir. Bir evi tamamlayan perdeler ve halılardır, der büyükler. Dekorasyon, sadece ortamı güzelleştirmek için değil, o ortama canlılık katmak ve oranın yaşanabilir bir yer olmasını sağlamak için önemlidir.

 

Oturma ve misafir odalarını dekore etmek, mutfağı süslemek, çocuk odasını düzenlemek son derece kolaydır. Ancak en zor ve zahmet gerektiren yer ise banyonun süslenmesidir. En az eşyanın bulunduğu, evin en ıslak ve hijyen açısından da en özen gösterilmesi gereken bölümüdür banyo. Çoğu kişi, evinin her yerinin dekorasyonuna büyük özen gösterirken banyo genellikle ihmal edilmektedir. Oysa farkında olunmadan en çok vakit geçirilen yer, banyodur.

 

Hem duş alma, hem kişisel bakım, hem güzelleşmek, hem rahatlamak anlamında banyo evin en kullanışlı alanıyken buranın süslenmesine de bir o kadar özen göstermek gerekir. Peki, banyo deyip geçilen bu özel mekanlar nasıl bir dekorasyonla süslenmelidir?

Banyo süslemeye zeminden başlanır

 

Banyo dekorasyonunda zeminde ve duvarlarda kullanılan malzemelerin rengi ve deseni çok belirleyici olmaktadır. Yerlerin gözü yormayacak malzemelerle döşenmesi gerekir. Seçilen rengin ve desenin kir göstermeyen özellikte olmasına da özen gösterilmelidir.

 

Islak kuru paspaslarla banyonun boş görünen havası, doğru bir seçimle bir anda sıcacık bir hale dönüştürülecektir. Banyoyu süsleme işlemine zeminden başlanmasının en önemli sebebi de içeri girildiğinde ilk göze çarpan noktanın burası olmasıdır.

 

Klozet kapaklarının örtüleri ile lavabonun önündeki paspas ve duşakabinin önündeki ayak kurulama havlusu, aynı renk tonlarında birbirine uyumlu olmalıdır. Banyolarda genelde beyaz ve aydınlık renkler tercih edildiği için bu mekanlarda soğuk bir hava hakimdir. Banyoyu süsleme işleminde seçilecek detayların renklerinin de sıcak tonlar olmasına bu açıdan dikkat edilmelidir.

 

Lavabo kenarlarında mutlaka canlı ya da kuru çiçek detaylarına yer verilmelidir. Sabunluk, diş fırçalık ve pamuk kutuları da takım olmalıdır. Lavabo kenarları genellikle en ıslak bölgedir. Bu sebeple buraya süsleme için konulacak ürünlerin kireçlenmeye ve su lekelerine dayanıklı malzemelerden seçilmesi gerekir. Çok parlak yüzeyler ve açık renk tonları tercih edilmemelidir.

 

Havlular banyonun asıl süsüdür

 

El kurulama havlularına, daha iyi bir banyo görünümü için özen gösterilmelidir. Ucuz ve kalitesiz havlu tercih edilmemelidir. Kiri göstermemesi açısından koyu tonlarda ve desenli el kurulama havluları kullanılmalıdır. Bornoz seçimi ve baş havluları da birbiriyle uyumlu olacak şekilde seçilmelidir. Eşyaların gelişigüzel bırakıldığı banyolar hem dağınık görünecek hem de gözü yoracaktır.

 

Banyo süslerken özellikle her havlunun düzgün bir şekilde katlanarak asılması, mümkünse dolap içinde düzenli bir şekilde katlanarak muhazafa edilmesi gerekir.

 

Banyo dekorasyonunda gözden kaçan ayrıntılardan biri klozet fırçalarıdır. Klozet fırçası, banyoyu süslemek için tercih edilen diğer tüm detaylarla uyumlu olmalıdır. Şık, parlak ve kiri göstermeyen yüzeye sahip tuvalet fırçası, aynı özelliklere sahip tuvalet kâğıt düzenleyicilerle de tamamlanmalıdır.

 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.