1 Yaş Bebek Odası Nasıl Olmalı?

06.09.2020
957
1 Yaş Bebek Odası Nasıl Olmalı?

Bir bebek odası için şüphesiz en önemli iki şey rahatlık ve emniyettir. İdeal bir bebek odasının 12-15 metrekare ölçüsünde olması ve en az 1 pencereye sahip olması gerekir. Çünkü odanın içine güneş ışığı girmesi bebeğinizin sağlığı için önemlidir.

 

Bebek Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Bebek odasında şüphesiz en önemli eşya bebek yatağıdır. Bebeğiniz için en ideal yatağı seçerken dikkat etmeniz gerekenler;

Bebekler için en uygun yatak tipi yarı ortopedik (orta yumuşaklıkta) bir yataktır.

Sentetik ürünlerdense 0 pamuklu kumaştan oluşan çarşafları tercih etmelisiniz.

Keskin ve sivri kenarları olmaması kesinlikle dikkat edilmesi gereken bir ayrıntıdır.

Karyola çubuklarının aralığı 2,5 cm’den dar ve 6 cm’den daha geniş olmamalıdır. Aksi taktirde bebeğin kol ve bacakları sıkışabilir veya bebek bacaklarını dışarı sarkıtabilir.

Karyola düzeneğini tercih ederken düzeneği bebeğin kendi başına açmaması adına her iki uçtan aynı anda çekildiğinde aşağı inerek açılan düzenek tercih edilmelidir.

Yatak karyolaya tam oturmalı, boşluklar kalmamalıdır. Çünkü bebeğiniz bu bölgelere kolunu veya ayağını sıkıştırabilir.

 

 

Bunların yanında yatağın tavanına monte edilen dönen ve müzik çaldıran oyuncaklar bebeklerin çok ilgisini çekecektir. Bebeğinizin ulaşamayacağı yükseklikte bu oyuncakları kullanmanız iyi bir tercih olacaktır. Ayrıca ses çıkaran, parmaklıklardan sarkıtılmış oyuncaklar hem dekoratif anlamda hem de bebeğinizin ilgisi açısından iyi bir tercih olabilir.

Bebek odasında canlı renkler kullanmak hem bebeğin ilgisini çekecek hem de odaya estetik ve canlı bir görüntü katacaktır. Bebeğinizin yatağında kullandığınız nevresim takımını odanın rengi ile aynı alırsanız çok estetik bir görüntü verecektir.

Diğer Dekorasyon Önerileri

 

Bebek odalarında sallanan sandalyeler hem annelere kolaylık sağlayan hem de dekorasyon anlamında estetik bir eşya olarak karşımıza çıkıyor. En çok tercih edilen organik bambu ağacından yapılmış sandalyelerdir.

Bebek odasında şüphesiz en önemli konulardan biri aydınlatmadır. Aydınlatma kesinlikle bebeğin doğrudan yüzüne vuracak şekilde veya tepeden olmamalıdır. Bu bebeğin uykuya dalmasını zorlaştıran bir faktördür.

 

Birçok anne tarafından bebek odası dekorasyonunda “İskandinav Stili Dekorasyon” stili kullanılmaktadır. Bu dekorasyon tipi moderndir ancak bebeğinizin odasında olması gereken sade ve ferahlık hissini de verir.

Birbiri ile set halinde satılan bebek odası takımı almak yerine mobilyaları birbirine uyumlu şekilde seçmek kendi bebek odası dekorasyonunuzu oluşturmanız için bir seçenek olabilir.

Bebeğinizin giysi dolabında pratik organizerler olması yerden kazanmanızı sağlayacaktır. Aynı zamanda ferah ve estetik bir görüntü verir.

 

 

Bebek Odası İçin Küçük Tavsiyeler

 

Bebeğinizin odasında oyuncak sepeti bulunmuyorsa, oyuncakları koyabileceğiniz dekoratif bir kutu, sandık gibi eşya ile dekorasyonunuzu tamamlayabilirsiniz.

Mümkün olduğunca sade ve doğal bir odada bebeğiniz daha çok rahat eder, lüksten ve fazla eşyadan kaçınmalısınız.

Bebek odasının temel dekorasyonunu sağladıktan sonra bir mini müzik seti koyabilirsiniz. Bebeğiniz bu enstrümantal müziklerle rahatlayacaktır.

Bebek odasında mutlaka bebek telsizi olmalıdır.

 

 

 

 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.