Bebek Odası Dekorasyon Fikirleri

Bebek Odası Dekorasyon Fikirleri

Bebek Odası Dekorasyon Fikirleri

Bebek bekleyen ebeveynler için bebek odası hazırlamak oldukça zevk verici bir uğraştır. Evde bebeğin rahat edeceği bir ortam hazırlamak kısacası bebeğinizin odasını dekore etmek oldukça heyecan verici bir iştir. Bebek odası dekorasyonunu yaparken bebeğinizin sağlığı ve mutluluğunu da göz önünde bulundurarak zararlı kimyasal maddeleri kullanılmış ürünlerden uzak durmalısınız.

Bebekler dünyayı keşfetmeye ilk olarak odalarından başlarlar oda onlar için sadece uyumak için kullanılan bir yer değildir. Fiziksel ve ruhsal gelişimi açışından doğru bebek odası dekore etmek oldukça önemlidir. Doğru bir oda dekore etmek bebeğinizin sağlığını da önemli oranda etkiler. İlk etapta oda da daha az eşyanın olması ve odanın aydınlık ve havadar olması bebeğiniz açısından daha iyi olur.

Bebek Odası Nasıl Renklendirilmeli?

Renklerin bebeklerin duygularını etkilediğini biliyor muydunuz? Bir çocuğun gelişiminde renkler önemli bir yere sahiptir. Farklı renkler çocukların uyarılmasında ve dikkat konusunda önemlidir. Psikolojik çalışmalar renk seçimlerinin bebeklerin ruh hali ve davranışlarını etkilediğini söyler. Bol ışıklı temiz havalı ve doğru renk seçimli bir oda bebeğinizin uyumlu ve sakin olmasını sağlar.

Bebek Odası Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Bebekler için güvenli bir ortam mutlaka şarttır. Özellikle bebek hareketlenme ve yürümeye başladığında çevresinde bulunan çoğu şeye dokunmak hatta ağzına almak ister bu konuda ebeveynler çok dikkatli olmalı ve bebeklerinin odalarına ağızlarına alabilecekleri kadar küçük oyuncaklar koymamalıdır. Bebek odası güvenliğini sağlamak için dikkat edilmesi gereken unsurlar;

Bebek beşiği parmaklıkları mutlaka bebeğinizin boyundan uzun olmalıdır. Bu sayede bebeğinizin beşikten düşmesini engellemiş olursunuz. Bebek odasında bulunan prizler de çok önemlidir bebeğinizi bu prizlerden korumak için koruyucu kaplarla kapatmanız bebeğinizi güvene almanızı sağlar. Odada bulunan pencere ve balkonlarda çocuk kilidi ile kapatılmalıdır. Bebeğiniz hareketlenmeye başladıktan sonra odada bulunan çekmeceli mobilyalarda çekmece kilidi ile kapatılmalıdır.

Yer Döşemesi ve Halı

Odada yer alan diğer eşyalar gibi halılarda bebeğinizin sağlığı açısından önemlidir. Bu yüzden kolay temizlenebilir olması ve kir tutmaması sizin de işinizi kolaylaştırır.

Perde Seçimi

Perdeler bir odanın tamamlayıcı unsurudur. Bebek odasında mutlaka gündüzleri ışık alacak geceleri de yeterli karanlığı sağlayacak perde seçimi bebeğinizin huzuru açısından iyi olur.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.