3 Boyutlu Halı Modelleri

06.09.2020
2.783
3 Boyutlu Halı Modelleri

Halı eskiden beri evler için vazgeçilmez bir eşya olmuştur. Eskiden meşhur halılarda büyük bir işçilik ve kalite yatıyordu ve sanat eseri olarak nitelendiriliyordu. Gittikçe gelişen teknoloji ile el emeğinin yerini makinalar aldı. Gittikçe değişen bir tasarım anlayışı ile günümüze kadar geldi. Eskiden halı motiflerinde figüratif olarak akrep, ejder, kuş, keçiboynuzu, göz, aslan, kartal, kaplan, yılan gibi birçok gerçek ve doğaüstü öğelerden yararlanılmıştır. Kaliteye ve tasarımına göre fiyatı değişen halılarda günümüzde en çok öne çıkan modellerinden biri de 3D tasarımlı halı modelleridir.

3D Tasarım Çocuk Odası Halı Modelleri

3D tasarım modeller çok farklı seçeneklere sahiptir. Çocuk odaları için olanlarda genelde çizgi film karakterlerinden oluşan ya da sporlar ilgili halı tasarımları kullanılıyor. Çocukların ilgisini çeken bu modeller genelde 100 TL bandından başlıyor ve kalitesine göre daha yüksek fiyatlara çıkabiliyor. Çocukların küçüklükten itibaren bakış açısında gelişme sağlayabilme 3 boyutlu düşünebilme gibi kabiliyetleri için bir nebze işe yarayabilecek bu modeller aileler arasında en çok tercih edilenlerdendir.

3D Tasarım Mutfak Halı Modelleri

Mutfakta farklı tasarımlarda birçok model bulunuyor. Çeşitli baharat tasarımları veya doğa tasarımları gibi birçok seçenek mevcuttur. Direkt mutfak için geçmese de mutfakta da kullanılabilecek farklı modeller bulunuyor. Yenilikçi mat renkli mutfak tasarımlarına uyabilecek halı modelleri 2020 yılında en çok satın alınanlar arasında yer alıyor.

 

3D Tasarım Çalışma Odası Halı Modelleri

Genelde renkli tasarımlara sahip olan bu modellerde girdap, doğa, renklerin birbirine girdiği, taş dekorları, tarihi yapıtlar, hayvan tasarımları, deniz gibi birçok alternatif tasarımları vardır. Evinizin mobilyalarına göre karar verebileceğiniz bu modeller hemen hemen her halı dükkanlarında veya internet sitelerinde bulunuyor. Eskisi gibi el emeği halıların yerini tutmayacağı da düşünülse teknolojinin ilerlemesiyle günlerinin çoğunu işte geçirenler için evde bir nebze de olsa zihinlerini dinlendirmelerine yardımcı olacaktır.

Halının Türk Kültüründeki Yeri

Halı motifleri ve süslemesi Türk sanatının ana unsurlarından biri olarak zenginliği ve çeşitliliği ile geçmişten günümüze tarihte kendine büyük bir yer edinmiştir. Motifler ve renkle Türk Kültürü için dinsel ve sosyal yaşam açısından büyük önem taşımıştır.

 

 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR
  1. Hilal Acet dedi ki:

    Çok beğendim 3 boyutlu halıları daha önce görmemiştim güzel bir dekorasyon fikri