İç Mekan Aydınlatma Nasıl Olmalı?

İç Mekan Aydınlatma Nasıl Olmalı?

Bir yaşam alanının dekorasyonu yapılırken çeşitli noktalar ele alınarak doğru çözümler üretilir. Bu noktalar duvarlar, zemin, mobilyalar, hareketli objeler, tablolar, aynalar ve aydınlatma şeklinde sıralanabilir. Bunların hepsi bir bütün olduğu zaman oldukça güçlü bir tasarıma sahip ihtişamlı bir dekorasyon yapılmış olur. Herhangi bir yaşam alanının var olabilmesi için aydınlatmada çok önemli bir yere sahiptir. Çünkü doğru aydınlatmayla istenilen etki ve varoluşu bu noktayla belirleyebilirsiniz. Gelişen teknolojiyle beraber günümüzde aydınlatma ve ışık oyunlarıyla çeşitli şeyler yapıldığını görebilirsiniz. Örneğin bir müzede kemerli bir geçiş alanı yokken ışık sayesinde bu kemerli yapı oluşturulmuş ve sanki insanlar oradan geçerken kemerli bir kapıdan geçiyormuş gibi algılar. Işık konusu doğru aydınlatma ile çözümlenirse oldukça kullanışlı bir yaşam alanlarına sahip olursunuz iç mekanlarda aydınlatmanın önemi anlayacağınız üzere çok büyüktür. Doğal ışığın yetersiz ve az olduğu durumlarda boğucu ve basık bir etki meydana gelir. Fakat doğru aydınlatmayla yaşam alanlarınız oldukça huzur verici ortamlara dönüşecektir.

 

İç mekan aydınlatmaları nasıl olmalıdır?

 

Öncelikle gün ışığının yani doğal ışığın rengine yakın aydınlatmalar seçilmelidir. Çünkü evinizde kullandığınız diğer donatıların renkleri ve desenlerinin belli olması için doğru kaynak doğal ışığa yakın sıcaklıkta seçilmelidir. Akşamları da bu etkiyi gün ışığına yakın sıcaklığa sahip olan aydınlatma elemanlarını kullanırız.

Aydınlatma ile stil nasıl tamamlanır?

 

Aydınlatma ile tarzınızı tam anlamıyla yansıtabilirsiniz. Örneğin sıcak bir atmosfer isterseniz bunu ışıkla sağlamanız oldukça mümkündür ya da çok soğuk tonlarda olan mobilyalarınız veya bunlar gibi desenleri olan donatılar kullanmışsınız iseniz yine sıcak tonlu bir aydınlatma ile bunu çözümleyebilirsiniz. Yani ışık aynı zamanda istenilen atmosferi yaratmakta da kullanılabilir.

 

Aydınlatma nasıl olmalıdır ya da doğru aydınlatma nasıl seçilmelidir?

 

Doğru bir aydınlatmanın seçilmesi için gerekli olan şey kullanılacak olan yaşam alanının metrekaresinin bilinmesidir. Ve bu metre kareye uygun bir ışık kaynağı seçilmelidir. Çünkü çok büyük bir alana sahipseniz az kaynaklı bir ışık seçilmesi bu alanı oldukça basit ve basık gösterebileceği gibi küçük bir metre kareye sahip bir alanda oldukça güçlü bir ışık kaynağı seçilirse alanınız oldukça ferah gösterecektir. Bununla beraber göze alınacak diğer şey bulunan ortamda saydam, ayna, parlak, yansımaları fazla olan objeler ile donatılmış ise buna uygun olarak daha az güçlü bir ışık kaynağı seçilmelidir.

 

Hangi alanlarda nerede kullanılmalıdır?

 

Son olarak ise mekanın neresinde kullanacağınız çok önemlidir. Örneğin mutfakta kullanacağınız ve yerleştireceğiniz aydınlatma salonda ya da çalışma odasında kullanılmaz çünkü mutfakta tezgah bölümünü kullandığınız için bu alanın aydınlatılması önemlidir. Bu yüzden genellikle dolapların alt kısmında led ışıklandırmalar kullanılır. Çalışma odalarında ise çalışma masasına gölge gelmeyecek şekilde yerleştirilir bunun nedeni ise çalışma ortamlarında odaklanmak çok önemlidir. Uykunun ya da dikkatini dağılmaması için bu gibi etkenler oldukça önemlidir. Diğer bir alan ise koridordur. Bu alanlarda pencereler bulunmadığı için aydınlatma elemanları oldukça önemli bir yer kaplar. Burası evin geçiş alanı olduğundan dolayı yönlendirmeler gizli aydınlatmalar kullanılması koridorun çok şık gözükmesini ve estetik açıdan da güçlü olur.

 

Diğer bir alan ise yatak odalarıdır. Yatak odaları genellikle uyku alanları olduklarından dolayı daha loş ortamlar yaratılmak istenir. Bu yüzden gözünüzü çok yormayan ve loş tonlar seçilmelidir. Bu alanlarda ışık evin diğer bölümleri gibi bulunan ortamı değil genellikle tavanı aydınlatır. Banyolarda ise genellikle aydınlatmalar aynanın etrafında ya da Buğu çözücülerle çözümlenebilir bu ve bunun gibi alanlarda aydınlatmanın önemi de kullanım yeri oldukça önemlidir.

 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.