Televizyon Ünitesi Modelleri

03.09.2020
1.174
Televizyon Ünitesi Modelleri

Televizyon ünitesi salonun olmazsa olmaz parçalarından biridir. Özellikle modern ve klasik salonlarda televizyonu koymak dışında dekoratif ve kitaplık amacıyla da kullanılır. Salonun büyüklüğüne bağlı olarak büyük veya daha küçük parçalar tercih edilebilir. Farklı model, desen, genişlik ve renklerde üniteler mevcuttur. Ünite kullanılmayan salonda televizyon duvara asılır ancak bu sade bir görüntü oluşturur, bu yüzden ünite odanın doldurucu parçasıdır.

Genel modelleri şu şekilde sıralayabiliriz;

Büyük ve uzun olan modeller

Bu modeller daha çok geniş salonlar içindir, ufak bir odaya büyük ünite olmaz çünkü çok yer kaplar ve göz yorar. Büyük bir salonda hem daha şık durur hem de televizyonun daha rahat izlenmesini sağlar. Bu tarz modellerde genelde uzunlukları da oldukça fazla olur, tavanla aralarında birkaç cm bulunur. Raflara kitap, süs eşyası, cd gibi şeyler koyabilirsiniz.

Televizyon için genişçe bir alan olur, bu alanı televizyonunuzun boyutuna göre belirleyebilirsiniz. Büyük ünitelerde genelde dolapta yer alır, birden fazla dolap olabileceği gibi çekmece ya da raflı tek bir dolapta yer alabilir. Bu dolapları vitrin yerine kullanabilirsiniz, böylece ekstradan vitrine ihtiyaç duymamış olursunuz. Özellikle çekmeceli modeller oldukça kullanışlıdır.

Küçük modeller

Küçük modeller ise daha çok ufak salonlar için üretilmiştir. Bu tarz ünitelerde televizyonu koymak için bir bölme ve yanlarında raflar bulunur, genelde dolap yer almaz ve daha dar olurlar. Bazı modellerinde televizyonun altında çekmece de bulunmaktadır.

Çekmece iş görür ama büyük olanlara nazaran daha az kullanışlıdır. Fakat şöyle bir avantajı vardır ki, fazla yer kaplamaz ve kaba durmaz. Eğer kaba bir görünüm istemiyor ve temizliğinin daha kolay olmasını istiyorsanız küçük modelleri tercih edebilirsiniz. Yalnız çok büyük salonlarda biraz sönük kalabilir.

Renk ve desenler

Genel olarak televizyon ünitelerinin renk ve desenlerine baktığımız zaman kahve ve tonları karşımıza çıkmaktadır, elbette ilk dikkat edilen şey salonun tarzı ve en çok kullanılan renklerdir. Ancak ahşap desen ve tonlar her salona uyum sağlayabilmektedir. Kırcıllı ahşap desenleri parlak veya mat olarak kullanılabilir.

 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.