Duvar Nasıl Dekore Edilir?

Duvar Nasıl Dekore Edilir?

Çoğu zaman dekorasyonda eksikler olduğunu görürüz. Bunun sebebi Duvarların doğru dekore edilmeyişidir. Boş kalan duvarlar dekorasyonda boşluk hissi yaratır. Bu sebeple duvar dekorasyonu oldukça önemlidir. Duvara asılacak dekoratif tablolar ile hiç beklenmedik bir biçimde odanızın tarzı değiştirebilir. Dekore edilmiş duvarlar sayesinde istediğiniz havayı yakalayabilirsiniz.

 

Duvar Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır?

 

Duvar kâğıdı kullanmak size duvarınızı istediğiniz desenlerle süsleme imkânı sunar. Sadece duvar kâğıdı değil farklı renk ve dokularda duvar boyaları da duvar dekorasyonunun temelidir. Duvar boyası veya duvar kâğıdı seçerken renklerin odada bulunan eşyalarla uyumlu olması gerekir. Ayrıca duvara asılacak olan tablolarda odanın atmosferine göre seçilmelidir. Dar mekanlarda aydınlık renkler kullanılır ve doğru bir duvar dekorasyonu sağlanırsa mekân olduğundan daha ferah görünür. Eğer duvarda bir leke veya çukur vb. bir kusur varsa burada yine duvar dekorasyonundan faydalanabilir, üstüne asacağınız herhangi bir tablo, ayna, duvar yapışkanı ile kolayca kamufle edebilirsiniz. Her şey sizin dileğinize kalmış isterseniz aynalar ile mekanınıza modern bir hava katabilirsiniz veya taş görünümlü köpük duvarlar ile rustik bir hava yaratabilirsiniz. Duvar dekorasyonunun tamamlanmasıyla evinizin, odanızın, işyerinizin havası hemen değişir.

Duvar Dekorasyonunda Neler Kullanılabilir?

 

Duvarlarınızı dekore etmek için birçok seçenek mevcut. Bunlardan en yaygın olanlar ayna, baklava ayna, ledli ayna, dekoratif niş, doğal taş görünümlü köpükler, çeşitli desenlerde duvar kağıtları, duvar boyaları, duvar yapışkanları, çerçeveler ve raflardır. Tüm bunlar dekorasyon için gerekli bazı temel malzemelerdendir.

 

Duvar Dekorasyonu Ne Kadar Önemlidir?

 

Dekorasyona kimi zaman önem vermesek de bir mekâna girdiğimizde gözümüze ilk çarpan şeylerden biri duvarlarda asılan tablolar veya dekoratif öğelerdir. Duvarlardaki tablolarda ya da astığımız çerçevelerde anılarımız vardır. Direkt veya dolaylı olarak hayatımızın içindedirler. Güzel dekore edilmiş mekanlarda kendimizi daha iyi hissederiz. Dekorasyonun duygularımızı doğrudan etkilediğini söyleyebiliriz. Renkler bizim havamızı belirler aydınlık açık renkli duvarlar içimize güven ve huzur verir. Koyu renkli siyah, bordo, lacivert duvarlar ise daha çok uyku alanları için uygudur. Çocuk ve genç odaları için ise yumuşak bir renk seçmek onların ruh gelişimini olumlu etkiliyor. Yani aslında duvar dekorasyonunun yaşantımızda önemli bir rolü vardır ve oldukça önemlidir.

 

 

Duvar Dekorasyonunda Kullanılacak Malzemeler Neye Göre Seçilmelidir?

 

Öncelikle kullanmak istediğiniz dekoratif ürünlerin bütçenize uygun olup olmadığı araştırmalısınız. Mesela baklava ayna uygulaması oldukça maliyetli olabilir. Onun yerine yapışkan ayna kullanabilirsiniz. Maliyet dışında kullanılacak malzemelerin dokusu ile eşyaların dokusunun uyumu seçim yaparken mutlaka dikkate alınmalıdır. Renk seçerken mekânın genişliği veya dar olması renk seçimini etkileyebilir. Mekân için aklınızda bir tema planı oluşturursanız daha seçim yaparken daha kolay karar verip, uyum yakalayabilirsiniz. Duvarın pürüzlü olması istekleriniz için ufak sorun oluşturabilir. Ancak bu sorunları kolayca halleden uygulamalar mevcut. Perdeden duvardaki saate kadar her şey birbiriyle uyum içinde olmalıdır.

 

 

 

 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.